V6K100DUHM3/H
DigiKey Part Number
112-V6K100DUHM3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V6K100DUHM3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V6K100DUHM3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V6K100DUHM3/H
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 3A FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 100 V 3A Surface Mount 8-PowerTDFN
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
2 Independent
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
8-PowerTDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
3A
Supplier Device Package
FlatPAK 5x6 (Dual)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
690 mV @ 3 A