V40DL45BP-M3/I
DigiKey Part Number
V40DL45BP-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V40DL45BP-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V40DL45BP-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V40DL45BP-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO263AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 40A Surface Mount TO-263AC (SMPD)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 40 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AC (SMPD)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
40A