V35PWM12HM3/I
DigiKey Part Number
V35PWM12HM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V35PWM12HM3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V35PWM12HM3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V35PWM12HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 35A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 120 V 35A Surface Mount SlimDPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.2 mA @ 120 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2080pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Current - Average Rectified (Io)
35A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 35 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)