V25PN60-M3/87A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 24 843
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 800
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Diode 60 V 6.4A Surface Mount TO-277A (SMPC)
TO-277A
eSMP® Package Evolution
V25PN60-M3/87A
DigiKey Part Number
V25PN60-M3/87A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V25PN60-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 6.4A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
590 mV @ 25 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
6.4A