V20PWM15HM3/I
DigiKey Part Number
112-V20PWM15HM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V20PWM15HM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V20PWM15HM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PWM15HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 150 V 20A Surface Mount SlimDPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
950pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.47 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)