V20PW10C-M3/I
DigiKey Part Number
V20PW10C-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V20PW10C-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V20PW10C-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PW10C-M3/I
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V SLIMDPAK
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 100 V
Series
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
AEC-Q101
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 10 A