UF4004-E3/54
DigiKey Part Number
UF4004-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
UF4004-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF4004-E3/54
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
17pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)