SS15P3S-M3/86A
DigiKey Part Number
SS15P3S-M3/86AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SS15P3S-M3/86AGICT-ND - Cut Tape (CT)
SS15P3S-M3/86AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS15P3S-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO277A
Detailed Description
Diode 30 V 15A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
200°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
15A