SS10P4-M3/87A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 108 255
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 9 973
Datasheet
Diode 40 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
TO-277A
eSMP® Package Evolution
SS10P4-M3/87A
DigiKey Part Number
SS10P4-M3/87AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SS10P4-M3/87AGICT-ND - Cut Tape (CT)
SS10P4-M3/87AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS10P4-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A