SMCJ78CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 1 745
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Similar
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ78CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ78CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ78CAHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V