SMCJ7.5A-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 500
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
12.9V Clamp 116.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ7.5A-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ7.5A-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ7.5A-M3/9AT
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V