SMCJ54CA-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 28
Bourns Inc.
In Stock: 714
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 377
Bourns Inc.
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ54CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ54CA-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ54CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V