SMCJ51AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Bourns Inc.
Microchip Technology
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ51AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ51AHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ51AHE3/57T
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V