SMCJ48CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 740
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ48CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ48CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V