SMCJ16A-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ16A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ16A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ16A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16A-E3/57T
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ16A-E3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V