SMCJ12CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4 187
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 955
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 620
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 487
19.9V Clamp 75.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ12CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ12CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V