SMCJ120A-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 796
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 000
Datasheet
STMicroelectronics
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
193V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ120A-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ120A-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ120A-E3/9AT
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V