SMC5K54A-M3/I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
87.1V Clamp 57.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMC5K54A-M3/I
DigiKey Part Number
SMC5K54A-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMC5K54A-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMC5K54A-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC5K54A-M3/I
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V