SMC3K78CAHM3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 2 057
In Stock: 0
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 350
126V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K78CAHM3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K78CAHM3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K78CAHM3/9A
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K78CAHM3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V