SMC3K45CA-M3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 951
Datasheet
Littelfuse Inc.
Upgrade
Similar
In Stock: 300
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
72.7V Clamp 41.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K45CA-M3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K45CA-M3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K45CA-M3/9A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K45CA-M3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V