SMBJ78CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 725
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 181
Similar
Microchip Technology
STMicroelectronics
In Stock: 635
Comchip Technology
Comchip Technology
126V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ78CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ78CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ78CAHE3/52
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V