SMBJ70CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2 981
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
STMicroelectronics
Comchip Technology
Comchip Technology
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ70CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ70CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ70CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V