SMBJ7.5AHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1 670
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 22 087
Datasheet
Similar
YAGEO
YAGEO
12.9V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ7.5AHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ7.5AHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ7.5AHE3/52
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V