SMBJ60A-E3/5B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
STMicroelectronics
YAGEO
In Stock: 820
YAGEO
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ60A-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ60A-E3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ60A-E3/5BGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ60A-E3/5BGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ60A-E3/5B
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V