SMBJ6.5CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10 344
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Semtech Corporation
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ6.5CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ6.5CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5CAHE3/52
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V