SMBJ51CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 183
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2 995
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO
YAGEO
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ51CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ51CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V