SMBJ45CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 2 929
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Similar
Bourns Inc.
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Comchip Technology
Comchip Technology
72.7V Clamp 8.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ45CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ45CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ45CAHE3/52
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V