SMBJ3V3-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ3V3-E3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ3V3-E3/5BGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ3V3-E3/5BGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ3V3-E3/5B
Description
TVS DIODE 3.3VWM 10.3V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.3V Clamp 200A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ3V3-E3/5B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
200A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5200pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Voltage - Breakdown (Min)
4.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.3V