SMBJ30CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 78 808
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 544
Similar
Semtech Corporation
In Stock: 433
Taiwan Semiconductor Corporation
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ30CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ30CAHE3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ30CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V