SMBJ17A-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
STMicroelectronics
27.6V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ17A-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ17A-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ17A-E3/5B
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V