SMBJ130CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 528
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ130CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ130CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ130CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V