SMBJ120AHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4 608
Datasheet
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ120AHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ120AHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ120AHE3/5B
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V