SMBJ10CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 489
Datasheet
Direct
In Stock: 2 942
Datasheet
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Similar
Semtech Corporation
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ10CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ10CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ10CAHE3/52
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V