SMB10J40A-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Semtech Corporation
In Stock: 3 000
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Comchip Technology
64.5V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB10J40A-M3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J40A-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J40A-M3/5B
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V