SMB10J40A-E3/52
DigiKey Part Number
112-SMB10J40A-E3/52TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J40A-E3/52
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V