SMB10J14A-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
23.2V Clamp 43.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J14A-E3/52
DigiKey Part Number
SMB10J14A-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J14A-E3/52
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V