SMB10J13AHM3/I
DigiKey Part Number
SMB10J13AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J13AHM3/I
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A