SMB10J13AHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Similar
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
21.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J13AHE3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J13AHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J13AHE3/5B
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V