SMAJ8.5AHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Image for SMAJ8.5AHE3/61 is not available
SMAJ8.5AHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ8.5AHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ8.5AHE3/61
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V