Image for SMAJ75CA-E3/61 is not available
SMAJ75CA-E3/61
DigiKey Part Number
112-SMAJ75CA-E3/61TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMAJ75CA-E3/61CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMAJ75CA-E3/61DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ75CA-E3/61
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 3.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V