SMAJ6.5CAHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 213
Datasheet
Direct
In Stock: 5 596
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Comchip Technology
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ6.5CAHE3/5A is not available
SMAJ6.5CAHE3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ6.5CAHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5CAHE3/5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V