SMAJ33AHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 033
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
STMicroelectronics
Microchip Technology
Image for SMAJ33AHE3/61 is not available
SMAJ33AHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ33AHE3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33AHE3/61
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V