SMA6J28A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 14 147
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 110
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Image for SMA6J28A-E3/5A is not available
SMA6J28A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J28A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J28A-E3/5A
Description
TVS DIODE 28VWM 51.6VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51.6V Clamp 13.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
51.6V