SMA6F15A-M3/6A
DigiKey Part Number
112-SMA6F15A-M3/6ATR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMA6F15A-M3/6ACT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMA6F15A-M3/6ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6F15A-M3/6A
Description
TVS DIODE 15VWM 27.7VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 123A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
4000W (4kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V