SMA5J8.5A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 573
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMA5J8.5A-E3/5A is not available
SMA5J8.5A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J8.5A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J8.5A-E3/5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 34.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V