SMA5J6.5AHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4 293
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 20 181
Datasheet
STMicroelectronics
Comchip Technology
Image for SMA5J6.5AHE3/61 is not available
SMA5J6.5AHE3/61
DigiKey Part Number
SMA5J6.5AHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J6.5AHE3/61
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 44.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
44.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V