SMA5J30AHM3/I is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for SMA5J30AHM3/I is not available
SMA5J30AHM3/I
DigiKey Part Number
SMA5J30AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J30AHM3/I
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
500W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A