SMA5J30A-M3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7 341
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Image for SMA5J30A-M3/5A is not available
SMA5J30A-M3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J30A-M3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J30A-M3/5A
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V