SMA5J26A-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1 647
Bourns Inc.
In Stock: 657
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Image for SMA5J26A-M3/61 is not available
SMA5J26A-M3/61
DigiKey Part Number
SMA5J26A-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J26A-M3/61
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V