SMA5J20C-E3/5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMA5J20C-E3/5A is not available
SMA5J20C-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J20C-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J20C-E3/5A
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
35.8V Clamp 14A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.8V